• Nou

BISERICA CU LUNĂ” Oradea

CATEDRALA ORTODOXĂ ”ADORMIREA MAICII DOMNULUI” – ” BISERICA ADORMIREA MAICII DOMNULUI ORADEA

BISERICA CU LUNĂ

CATEDRALA ORTODOXA VECHE ORADEA

MECANISM CEAS LUNA

PREOT PAROH CRISTEA TEODOR DINU

BISERICA CU LUNĂ” Oradea

BISERICA CU LUNĂ

CATEDRALA ORTODOXA VECHE ORADEA

MECANISM CEAS LUNA

PREOT PAROH CRISTEA TEODOR DINU

In ziua de 9 noiembrie 1784 a avut loc evenimentul punerii pietrei fundamentale a Bisericii cu Luna. Acest eveniment avea sa fie nu numai o piatra de temelie a unei biserici oarecare, ci o adevarata piatra de hotar în istoria bisericeasca si culturala a românilor ortodocsi din Bihor.

Biserica cu Luna avea sa fie nu numai o „vestitoare a învataturii crestine ortodoxe generatiilor viitoare", cum s-a spus la sfintirea ei din anul 1832, ci si o cetate de aparare a graiului si neamului românesc de la marginea tarii, un far luminos în calea dezvoltarii lui spirituale si materiale. Prin înfatisarea ei exterioara artistica, prin zestrea ei culturala, Biserica cu Luna este o marturie a vitalitatii si spiritului creator al românilor de pe aceste meleaguri, iar prin rolul ei istoric, prin contributia ce a adus-o la dezvoltarea spirituala a credinciosilor, este ca o mama buna care si-a închinat misiunea slujirii binelui vremelnic si vesnic al fiilor ei sufletesti. Ea a contribuit, pe de o parte, la pastrarea credintei ortodoxe, aflata în mijlocul unor valuri furtunoase ale prozelitismului calvin si catolic, dar, în acelasi timp, ea a fost o pavaza care a ocrotit graiul si fiinta neamului. Ceea ce reprezinta biserica Trei-Ierarhi pentru Moldova, Curtea de Arges pentru Muntenia, biserica Sfîntul Nicolae din Brasov pentru sud-estul Transilvaniei, aceea reprezinta Biserica cu Luna din Oradea pentru credinciosii ortodocsi din nord-vestul Transilvaniei.

Adresa: Str. Traian Mosoiu 2, Oradea, 410072

E-mail:  bisericaculunaoradea@gmail.com