• Nou

PAROHIA IZVORUL TAMADUIRII ORADEA

PREOT PAROH CRISTIAN OCTAVIAN RUS

Biserica ortodoxa cu hramul Izvorul Tamaduirii din Oradea

Biserica ortodoxă cu hramul Izvorul Tămăduirii, amplasată în curtea Spitalului Judeţean, a fost construită între anii 1934-1937, în timpul domniei regelui Carol al II-lea, după proiectul realizat de profesorul ing. V. Vlad din Timişoara. Acesta este primul edificiu de cult din Oradea, care a fost ridicat sub stăpânire românească.
Timp de treizeci de ani în perioada comunistă, biserica al cărei hram iniţial a fost Pogorârea Duhului Sfânt, a fost închisă, fiind redeschisă în ziua de 24 februarie 1991.
Mobilierul bisericii a fost executat la Şcoala de Arte şi Meserii din Oradea, iar pictura iconostasului de profesorul N. Irimie.
Între anii 1990-1991, a fost refăcut acoperişul, iar între 1991-1992 a fost realizată pictura în tehnica tempera, de către pictorii Ioan şi Daniela M.

Parohia Oradea Izvorul Tamaduirii Oradea

Adresa: Oradea Str. Louis Pasteur Nr. 2, Cod 410154